Ortez Kullanımı Neden Önemlidir?

Ponseti cihazı, ortez, atel, PEV Botu ya da Dennis Browne Bar diye adlandırılan cihazın kullanımı tedavinin en önemli aşamasıdır. Başka bir deyişle, iyi bir ortopedistin doğru alçılama yöntemi kullanması, gerekiyorsa tenotomi (veya aşilotomi) yapmasından sonraki, tedaviyi tamamlayıcı ve nüksü önleyici süreçtir.

Ponseti bu alçılama tedavisini 1950lerden beri başarı ile uygulamaktadır. Ancak ortopedist olarak tüm başarısına rağmen, uygun cihazla desteklenmediğinde sorunun tekrarladığını görmüş. Bu nedenle bir ortez geliştirip, ayağı dışa ve yukarı, yani pevli ayağın tam tersi yönünde, tutarak alçıyla sağlanan düzeltmenin korunması sağlanmaya çalışılmış. İlk başlarda 2-3 yaşına kadar önerilen cihaz kullanımı, nükslere rastlanması nedeniyle artık 4-5 yaşlarına kadar tavsiye ediliyor.

Okuduğum tüm ciddi kaynaklarda, ailelerin bu cihazı düzenli ve doğru bir biçimde kullanması halinde tedavinin gerçek başarıya ulaşacağı belirtiliyordu. Hatta Ponseti tedavisinde ABD de yine çok tutulan bir doktor olan Matthew Dobbs tedavinin başarısında %2 ortopediste, % 98 aileye bağlıdır diyerek tedavinin başarısında en büyük faktörün bizlerin bu cihazı doğru ve düzenli kullanmamız olduğunu vurguluyor.

You can leave a response, or trackback from your own site.

1 Yanıt to “Ortez Kullanımı Neden Önemlidir?”

  1. merhaba,biz birbuçuk yaşından sonra 1 yıl ortezi kullanmadık ve nüks gelişti.şimdi kızım meriç in ayağı alçıda..disziplin şart.

Cevap yazabilirsiniz