Serbest Zaman Ayakkabısı

Alçılar bittikten sonra ilk 3 ay zaten günde 1 saat serbest kalıyordu oğlumun ayağı, bu nedenle ayrıca bir şey giydirmiyorduk. Ancak ortez giymediği süre önce 4, sonra 6 saate, en nihayetinde de uyanık kaldığı saatlere çıkınca doktorumuz Ponseti cihazını giymediğimiz bu sürede oğlumuzun ayağının boş kalmasını istemedi. Bildiğim kadarıyla bu da tedavinin bir parçası. Yani serbest zamanda da ayağı kendi haline bırakmamak gerekiyor.

Bazı doktorlar özel yapım ters bot öneriyorlar bu zaman dilimi için. Ancak doktorumuz bize yürüme çağındaki tüm çocukların, dışarıda giymeleri gerektiği gibi bir ayakkabı almamızın yeterli olacağını söyledi. Yani bileği destekleyen, tabanı düz (ortopedik destek olmayan), hafif ve çok yumuşak (elimizle rahatça kıvırabileceğimiz yumuşaklıkta) bir çift ayakkabı almamızı önerdi. Tabii ki bu yazdıklarım genele uygun, çocuğunuzunörneğin taban düşüklüğü gibi özel bir durumu olursa doktor farklı bir tipte ayakkabı da önerebilir.

Doktorumuz bize ters bot kullanımının eskiden çok yaygın olduğunu ancak artık kullanımının giderek azaldığını söyledi. Bizim oğlumuzun da ters bota ihtiyacının olmadığını, bu nedenle yürüme çağındaki çocukların giydiği türden bir ayakkabının yeteceğini belirtti. Biz de zaten daha önce büyük oğluma da aldığım için, tarif ettiği gibi ayakkabımızı aldık ve ortezi çıkardığımız zamanlarda giydiriyoruz.

Bileği destekleyen, hafif bir ayakkabı. Biz devamlı ayakkabı içinde olduğundan ayağı,

havadar bir model seçtik. Tamamen deri olduğundan sağlıklı ve ayağı terletmiyor.

Ayakkabı tabanı düz, bebeğin tabanınındaki kavisi destekleyecek sözde ortopedik yükselti yok. 

Bu sayede içe dönme eğilimini önler nitelikte oluyor.

Görüldüğü üzere ayağın gelişimini engellemeyecek esneklikte, bırakınca da eski haline dönüyor hemen. 

You can leave a response, or trackback from your own site.

2 Yanıtlar to “Serbest Zaman Ayakkabısı”

 1. erdinç ergün diyor ki:

  merhabalar,
  bu tür bir ayakkabıya bizimde ihtiyacımız var. oğlumuz 6 aylık. nereden nasıl temin edebiliriz? nereden aldığınızı paylaşırsanız sevinirim.
  şimdiden teşekkürler…

  • admin diyor ki:

   Merhaba Erdinç Bey,

   Biz Kifidis’ ten almıştık, ancak başka markalar da olabilir. Ark desteği oluyor genelde bu tür ayakkabılarda, onu çıkarttırmanız ya da sizin çıkartmanız halinde böyle bir ayakkabı haline gelebilir.

   Selamlar,
   Ülkü

Cevap yazabilirsiniz