Onur’ un 7,5 Yaş Kontrolü

Bu yıl 15 tatilde Ankara Gezisi planladık. Hazır Ankara’ ya gitmişken de kontrolümüzü Dr. Salih Marangoz’ a yaptıralım dedik. 6 Şubat 2014 sabahı erkenden Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’ ndeydik.

Daha önce de bahsettiğim gibi Onur’ un biraz içe basma sorunu var. İstediği zaman düz yürüyebiliyor, koşarken takılıp düşmüyor ama özellikle merdiven inerken, çıkarken belirgin bir şekilde içe basıyor. Bu da ister istemez bir nüks başlangıcı olabilir mi düşüncesiyle bizi endişelendiriyordu. Gittiğimiz her kontrolde olmadığını öğrensek de, her yıl aynı soruyu doktora sormamıza engel olmuyor. :)

Salih Bey Onur’ u güzelce muayene etti, yürüttü epey, gözledi. Bana sıkça düşüp düşmediğini sordu, koşmayı çok sevmesine ve sıkça koşmasına rağmen nadiren düştüğünü söyledim. Ayrıca koşu dışında, cimnastik, binicilik, yüzme gibi sporları ders alarak yaptığını ve öğretmenlerinin oldukça başarılı bulduğunu belirttim. Küçükken bende, teyzesinde ve abisinde de hafif içe basma olduğunu, zamanla geçtiğini de belirttim.

Salih Bey, Onur’ un dikkat ettiği zaman düz yürüyebildiğini, ayağını düz tutabildiğini, yere tabanının tümüyle basabildiğini, ayağın ön kısmında bir metasarsus adductus durumunun görünmediğini, bu nedenle içe basmasının bundan kaynaklanmadığını belirtti. Pev nedeniyle ayağın dış kısımlarındaki kasların iç kısımdaki kaslara göre zayıf olduğunu ancak nüks olmadığını söyledi. Bilekle, diz arasında da bir problem tespit etmedi. Dizle kalça arasında da bir sorun görünmediğini, ancak büyük ihtimalle bundan kaynakladığını, önemli bir sıkıntı olmadığını anlattı.

Ayağın dış kısmındaki kasları güçlendirmek için paten yapmasını önerdi Salih Bey. Onur’ un buz pateni denediğini, ancak sevmediğini söylemiştim yaptığı sporlardan bahsederken. Bunun üzerine tekerlekli paten alabileceğimizi belirtti. Yaza doğru almayı planlıyoruz.

Daha sonra bu verileri teyit etmek için Onur’ un röntgenini görmek istedi. Röntgen sonuçlarını aldığında, topuğun tam oturduğunu, ayağın düz durumda olduğunu bana da gösterdi. Düz tabanlılık durumu da yoktu, ark kavisi gayet düzgündü. Ekranda gördüğüm en güzel görüntüler olduğunu itiraf etmeliyim. :) Onur huysuzluk ettiği için maalesef bu esnada fotoğrafını çekemedim Salih Beyle. Ancak bu sabah bir kaç kare poz vermeye ikna edebildim.

Ayağın önden görünümü. Pevli olduğu biraz parmakların, biraz da aşık kemiğinin üstünden belli. Tabii bilenler anlar. :)

 

Ayakkabı vurmuştu, yoksa aşilotomi izi belli değil. 

Burda çömelmiş durumda, topuk yere basıyor. 

Nüks olup olmadığını anlamanın en kolay yollarından biri çocuktan bu hareketi yapmasını istemek. Eğer düz bir şekilde ayağını yukarı kaldırabiliyorsa sorun yok demektir. :)

Ancak eğer nüks varsa, çocuk ayağını düz bir şekilde yukarı doğru kaldıramaz. Bu fotoğraftaki görüldüğü üzere, tabanı düz tutamaz; ayağın dışı aşağı, iç kısmı daha yukarı bakacak şekilde kaldırabilir. Tabii Onur bu hareketi anlayıp yapamadığı için, ben yardım etmek zorunda kaldım.

You can leave a response, or trackback from your own site.

9 Yanıtlar to “Onur’ un 7,5 Yaş Kontrolü”

 1. fatma Öğcü diyor ki:

  Merhaba ülkü hanım. Öncelikle oglunuzun tedasinin olumlu bir şekilde tamamlanmasına çok sevindim. Sizin paylasimlariniz bana umut oldu. Bir PEV lı annesi olacağımı öğrendiğimde bende aynı duyguları yaşadım. Daha hastalığın ne olduğunu bile bilmiyordum. Ağlama faslını bitirdikten sonra araştırma yaptım. O minicik yamuk ayakların fotoğraflarını görünce iyice umitsizlige kapıldım. “Nasıl duzelecekti bu ayaklar…” inanması çok güçtü. Sonra “BIZIM HIKAYEMIZ” yazısını gördüm ve tikladim. Okadar yol gösterici, rahatlatıcı, açıklayıcı şeyler paylaşmışsınız ki, o anda içimde bir umut ışığı belirdi. Hamileligimin tadını çıkarmaya başladım,arada bir ağlama nöbetlerim tuttuğunda hemen sizin yazılarınızı okudum, onur’un resimlerini inceledim. Oğlum doğduğunda nerdeyse ilk bir ay hiç altını degistiremedim, ayaklarına dokunamadim.gördüğüm an ağlamaya basliyordum. Tabii bu durum büyük oglumuda çok etkiliyordu. Tedaviye başlayıp ayaklarının hafta hafta düzeldiğini gördükçe toparlanmaya başladım. Gün geçtikçe oglumuda kendimide kahraman bir savaşçı gibi hissettim. Ee kolay değildi tabii… Zorlu süreci atlattık sanıyordum fakat esas işin zor kısmı şuanmis. Oğlum 2,5 yaşında, gece biz uyurken ayakkabılarını çıkarıyor. Bide yerliyerine koymaz mı..:)) doktorumuz kesinlikle giyecek yoksa alciya almak zorunda kalicam diyor.12 saat giymesi gerekirken biz 4 saat anca giyiyoruz.durumu oğluma anlatsam anlamıyor da ha çok küçük. Ne yapacağımı bilemiyorum. Tecrübeli bir PEVli annesi olarak tavsiyelerinize ihtiyacım var:) şimdiden teşekkürler…

  • admin diyor ki:

   Merhaba Fatma Hanım,

   Size buradaki yazımı önerebilirim ancak. İnşallah kısa zamanda atlatırsınız bu itiraz dönemini. Bu arada güzel sözleriniz için de çok teşekkür ederim.

   Sevgiler,
   Ülkü

 2. Deniz diyor ki:

  Cok gecmis olsun. Bakarken okurken ağlıyorum kızım sekiz aylık ve bizde yasıyoruz bunları. Yaşamayan bilemez cok zor cok

 3. Gizem diyor ki:

  Çok şükür iyileşmiş artık bende de var 13 yaşında ameliyat olduğum için daha sıkıntılı bir dönem yaşadım ben,ama iyi gördüm oğlunuzu inşallah o günleri hatırlamazsınız bile.

 4. elçin diyor ki:

  Ülkü hanım uzun zaman olmuştu yazmayalı. Onur’u sağlıklı gördüğüme çok sevindim. Siz bizim gibi pevli ailelere umut oluyorsunuz. paylaşımlarınız için teşekkürler.

 5. zuleyha diyor ki:

  Benim kizimda 4 aylik tel ayagi pevli 10 alci gecirdik vesonra asilotomi oldu

 6. zuleyha diyor ki:

  Simdi ise ayakkabi giyiyoruz

 7. zuleyha diyor ki:

  Boyle paylasacagimiz bir yerin olmasi beni cok mutlu etti.herkeze cok gecmis olsun anlattiklariniz bize isik oluyor

 8. zuleyha diyor ki:

  Moral oluyor

Cevap yazabilirsiniz