Alçıların Çıkarılması

Alçıların çıkarılması esnasında motorlu testere kullanmayı tercih eden merkezler var. Bazıları gerçekten ustalar, bebekte çizik gibi görülen motor yanıkları olmadan çıkarmayı beceriyorlar fakat herkes aynı ustalıkta değil. Bu nedenlebebeğinizin alçısını sirkeli su ile yumuşatarak, biraz daha uzun sürede ama bebeğe hiç zarar vermeden çıkartmanın mümkün olduğunu bilmelisiniz.

Öncelikle, alçılar yapılırken başlangıç noktasını bir kalemle işaretlemek, çözerken işinizi kolaylaştıracaktır.

Alçıları çözmek içinse, bebeğinizi yarı beline kadar içine sokabileceğiniz bir kova veya leğene bir şişe sirke döküp, üstüne orta sıcaklıkta su ekleyip bebeğinizi bu suda alçılar yumuşayana kadar bekletin. Sonra alçıları sarıldığı gibi çözebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise, sirkeli suyla ıslattığınız havluları alçıların üstüne sarmak. Havluları ara ara yeniden ıslatarak, alçılar gevşeyinceye kadar bekletmek.

Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, sirkenin kaliteli olması da etkili. İyi sirke daha çabuk çözülmesini sağlıyor, bu yöntemi kullanan arkadaşlara göre.

Soft cast denilen yumuşak alçılar ise biraz zorlanılsa da ucundan yakalayıp sargıları çözerek açılabiliyor. Boşu boşuna bebeğinizin ve sizin acı çekmemesi için sağlık personelini uyarıp yönlendirebilirsiniz.

 

Bu bebeğin alçıları Maraş’ ta özel bir hastanede motorlu testere ile açılmış, aileye de başka bir çözüm yolu olduğu söylenmemiş. :(  

You can leave a response, or trackback from your own site.

8 Yanıtlar to “Alçıların Çıkarılması”

 1. kubra albayrak diyor ki:

  Merhaba, oglum 3 haftalik 3.alcidayiz. Her hafta basi oglumun alcilarini banyoda sadece su ile yumusatip kendim acabiliyorum. Yikayip temizledikten sonra saglik ocagina goturup tartiyorum haftalik kilo takibini yapiyorum sonrada ortopedi doktorumuza gidip yeni alci yapiyoruz.

 2. semra diyor ki:

  bebeğim 6 aylıkken kalça çıkığından alçıya alınmış dı.2 ay alçı kaldı. Alçımızı motorlu testereyle çıkartılar.bebeğim çıkartılma esnasında öyle korktu öyle feryat ettiği 2 ayda yaşadığımız sıkıntı yarım saatte iki misline çıktı.şuan abdüksiyon ayakkabı kullanıyoruz.bebeğinin kesesinden eser kalmadı.Rabbim kimseyi evladıyla imtihan etmesin

 3. Onderr diyor ki:

  Oğlumda doğuştan pev vardı. 5 alçı ve özel ayakkabı ile %99 düzeldi. Elbette Allahın yarattığı gibi hiç olmayacak ama ya kalbinde, böbreğinde hayat boyu geçmeyecek bir hastalı olsaydı diyor pev olduğuna şükrediyoruz.

  Tedavi sırasında alçı çıkarıldıktan sonra çok fazla beklemeden yeni alçı yapılması gerekir dedi doktor. Yani evde yumuşatıp çıkarma sırasında tedavi edilen açıyı yine kaybeder tedavi etkisi azalırmış.

  Bu yüzden alçıyı doktor çıkarsın hemen yeni alçı yapsın. Benim oğlumda da alçı çıkarırken makine kesikleri oldu ama geçti gitti. Bu kadar kapris yapmaya gerek yok, tedavi edilen bir hastalık olduğuna şükretmek gerekir. İzler neredeyse kayboldular bile

  • admin diyor ki:

   Önder Bey yorumunuz için teşekkürler. En doğrusu alçının hastanede çıkarılmasıdır ancak 2-3 saati geçmemek koşulu ile, hastanedeki ortam da çok müsait değilse, alçılar evde çıkarılıp, bebeğe banyo aldırılıp hemen hastaneye götürmek, çok da büyük bir kayba neden olmuyor. Hatta bazı doktorlar bunu öneriyorlar.

 4. Hüseyin diyor ki:

  Merhabalar,
  17.03.2015 Dün sabah itibari ile ilk alçımız yapıldı. Ve doktorumuzun önerdiği şekilde ayaklarda morarma var mı yok mu sürekli olarak kontrol ediyoruz. Her hafta yeni alçı aynı gün ve saatte. Bebeğimizin ayakları soğuktu ilk gün ısıtmak için ise çok uğraş verdik. Çok şükür şu an morarma yok ve parmakları da sıcak. Benim sormak istediğim yukarıda yazılanlara istinaden doktorumuz gelmeden bir gün önce akşam alçıyı çıkarın ve banyo yaptırın dedi. sabah ta erken gelin yeni alçıyı yaparız dedi. Arada hemen hemen 12 saat alçısız olucak bi sorun olurmu ? Ayrıca gaz çıkarmasında da sorunlar yaşamaya başladık. alçı olduğu için ayakları geriye doğru çekemiyor yavrumuz ve gaz çıkarması zorlanıyor. Bu konuda da görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden Teşekküler

  • admin diyor ki:

   Hüseyin Bey merhaba,

   Bir gece önceden alçının çıkarılması doğru değil. Aslında en iyisi hastanede alçının çıkarılması. Çünkü alçı çıktıktan sonra ayakta şişme olabiliyor ve ikinci alçıyı daha rahatsız edici yapabiliyor. Üstelik 12 saat uzun bir süre; tedavi aşamasında, bebeklerin en hızlı büyüdüğü dönemde alçıyla sağlanan kısmi düzelmenin bir kısmı kaybedilebilir. Hastanede çıkarmanın sorun olacağı durumlarda, Ponseti Yöntemi’ ni uygulayan doktorlar en fazla 2-3 saat önceden çıkarılmasına izin veriyorlar.

   Gaz çıkarmasıyla ilgili, alçıları saç kurutma makinesi ile kurutmanızı öneririm. Ayrıca bebeğinizin bacaklarını yukarı kaldırıp indirmenizin, karnına masaj yapmanızın, her besleme sonrasında mutlaka gazını çıkarmanızın faydası olacaktır. Alçının üstüne de çorap giydirip ayaklarını sıcak tutmaya çalışın. Ara ara çorapları çıkarıp kan dolaşımını kontrol edersiniz.

   Selamlar,
   Ülkü

 5. Hüseyin diyor ki:

  Vermiş olduğunuz bilgiler için Teşekkür ederim. Olması gerekeni yazmışsınız. Doktorumuz neden böyle dedi kafam karıştı. Peki bu konuda Antalya da önerebileceğiniz Doktor Var mı? Saygılar

  • admin diyor ki:

   Rica ederim. Maalesef benim tanıdığım bir doktor yok ancak Facebook Grubumuzda yazarsanız, Antalya’ da yaşayan arkadaşlar belki yardımcı olurlar. Anasayfada, fotoğrafların aşağısında grup linki mevcut.
   Ülkü

Cevap yazabilirsiniz